luidspreker
 
actueel
Geschilderde portretten in de Bibliotheek aan de Academiestraat Afdrukken
dinsdag 01 maart 2011

geschilderdeportrettenNog geen halve eeuw geleden kwamen de eerste ‘gastarbeiders’ naar Harderwijk. Aanvankelijk Spanjaarden, later Turken en Marokkanen. Inmiddels is Harderwijk een kleurrijke stad geworden.

‘Drie generaties immigranten’ is de titel van een boeiende expositie in de Harderwijker Bibliotheek aan de Academiestraat. Op vijf plaatsen in het gebouw zijn in totaal twintig portretten te bewonderen van drie generaties Harderwijkers met Turkse en Marokkaanse wortels. De eerste generatie kwam als gastarbeider naar Harderwijk. Jaren later volgden hun vrouwen en kinderen. De derde generatie is geboren en getogen in Harderwijk en behoort tot de generatie nieuwe Harderwijkers.

Beeldend kunstenares Gertrudis Dapper kwam als docent Nederlands bij ROC Landstede in contact met immigranten. Ze raakte geïnspireerd door deze mensen met hun doorleefde gezichten. Ze vroeg of ze voor haar wilden poseren. Uiteindelijk portretteerde ze enkele families: een echtpaar, een kind, een kleinkind. Haar project groeide uit tot een serie van twintig schilderijen ‘nieuwe Nederlanders’.

Tijdens Samen KleurRijk 2008 waren deze portretten te zien in de Stadswinkel. Daarna werden ze op diverse plaatsen in Gelderland geëxposeerd, onder andere in Nunspeet. Binnenkort wordt een belofte ingelost, namelijk dat de geschilderde portretten worden overhandigd aan de mensen die zo fraai door Gertrudis Dapper zijn afgebeeld. Dat gebeurt op vrijdag 25 maart 2011, om half vijf in de Bibliotheek. Wethouder Pieter den Besten zal er persoonlijk voor zorgen dat de schilderijen bij de juiste personen terecht komen.

De expositie sluit naadloos aan bij het thema van de Boekenweek 2011 (woensdag 16 tot en met zaterdag 26 maart), namelijk Geschreven Portretten.